wtorek, 25 kwietnia 2017

Wybór zespołu, fotografa i kamerzysty na wesele


Dobry zespół to bardzo bardzo bardzo ważny element każdego wesela. Od zespołu zależy jak potoczy się nasza impreza. Zespół powinien "współgrać" z gośćmi. Raz byłam na weselu, na którym goście zaczęli śpiewać "Hej sokoły" a wokalistka przerwała zabawę i oznajmiła, że przyśpiewki będą później. Nieźle co? Taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. 

Fotograj natomiast powinien być niewidzialny i nie krępować gości. Ja nie lubięj jednej sytuacji - jem rosół z kluskami, zupa pryska na wszystkie strony, kluski są za długie i ciągną się od ust po łyżkę i sam talerz i...  w tym momencie idzie gość z kamerą. No masakra!

Sposób 1. Własne doświadczenie
Chyba najpewniejszy sposób poszukiwań. Warto zastanowić się nad wyborem zespołu, przy którym sami dobrze się bawiliśmy na czyimś weselu. Po weselu zawsze ogląda się film i zdjęcia, więc widzimy też prace kamerzysty/fotografa.

 Przed samym kontaktem z zespołem/kamerzystą/fotografem warto zapytać się znajomych czy rodziny, u której byliśmy na imprezie, jak przebiegała współpraca. Może okazać się, że były jakieś problemy z umową, czy kontaktem albo sprzeczną wizją ;)

Sposób 2. Polecenie
Nie będę tu się rozpisywać. Chyba każdy wie, o co tu chodzi. Doradzam jednak ostrożność, bo to co się podoba cioci czy wujkowi niekoniecznie musi podobać się nam ;)


Sposób 3. Fora społecznościowe
Czyli sposób, z którego ja korzystałam. Większość miast ma chyba takie strony na facebook'u jak "spotted" czy "szperak" - chwała tym, którzy to wymyślili! Serio - kopalnia wiedzy na różnorakie tematy, również na te związane ze ślubem i weselem ;) Poszukałam więc kilku wątków i spisałam około 40 zespołów, które były polecane.


Za każdym razem sprawdzaj dany zespół w internecie. Na fejsie, youtubie, stronie internetowej zespołu. Oglądaj filmiki, zdjęcia, czytaj opinie.

Przed ostateczną rezerwacją terminu czy wysyłaniem zaliczki warto się też spotkać, poznać osobę, która odpowiedzialna będzie za mega ważne rzeczy na naszym ślubie/weselu. Oprócz przegadania Waszej ogólnej koncepcji, warto zerknąć na poprzednie zlecenia - niekoniecznie te które są na stronie autora, bo wiadomo, że tam są najlepsze ;). Dobrze też zadać bardziej szczegółowe pytania. 

Zespół
Oczywiście należy zapytać w jakim składzie zespół wystąpi - musisz wiedzieć za co płacisz. Od składu zespołu zależy stawka. Wiadomo, im więcej osób, tym większy koszt dla Was. 
Do której grają? Może się okazać, że grają np. do 4.30 a goście chcą bawić się dalej. I co wtedy? Żeby nie było niepotrzebnego zamieszania i stresu, warto ustalić dokładną godzinę w umowie. 
Repertuar jest mega ważny. Jeśli robisz type polskie weselicho, zespół nie powinien grać heavy metalu czy jazz'u, a przynajmniej nie tylko. Dobrze żeby grali stare i nowe przeboje i żeby stale uaktualniali swój repertuar. 
Koszt dojazdu - większość zespołów dolicza sobie koszt dojazdu zazwyczaj do miejscowości oddalonej o ponad 100 km i więcej. Warto się o to zapytać. 
Czy wokaliści śpiewają w kościele? To istotne jeśli nie ufasz kościelnemu chórowi. 
Zespół = wodzirej, czyli gość odpowiedzialny za plan imprezy. On obwieszcza toasty, zarzuca przyśpiewki, prowadzi zabawy. Na około miesiąc przed imprezą należy obgadać dokładny rozkład jazdy, żeby nie było niespodzianek. Możecie nawet ustalić jakie chcecie zabawy na oczepinach. A może w ogóle ich nie chcecie? 
Co dodatkowo? Czyli, czy zespół ma własne światła? A może ściankę do selfie z gadżetami? 
Kultura pracy - czy dbają o schludny wygląd? Czy piją alkohol?
Wymagania zespołu - najczęściej chodzi o ciepły posiłek, napoje. 

Fotograf/kamerzysta
Właściwie w tym momencie najczęściej ta sama ekipa wykonuje te dwie prace. Ponoć kręci się teraz aparatami, więc nie wymaga to dodatkowego sprzętu, jedynie umiejętności. Większość fotografów posiada "pakiety weselne", które różnią się ilością usług np.:
- pakiet dokumentujący sam ślub,
- pakiet dokumentujący ślub + przygotowania,
- pakiet z dronem,
- pakiet z dodatkową książką
- pakiet z drukowaniem pamiątkowych zdjęć podczas wesela itp. itd.
Oczywiście im więcej bajerów, tym droższy pakiet ;) 
Możemy też zapytać o ilość osób w ekipie i sprzęt jaki będzie wykorzystywany do pracy. 
Do której pracują? Tutaj nie ma co wydziwiać - po poprawinach mówimy do widzenia. Później nie ma już czego nagrywać, dajmy luz gościom - if you know what I mean ;)

Reszta bardzo bardzo ważnych pytań:

 • ile zdjęć dostajemy? 
 • Czy dostajemy wszystkie zdjęcia tzn. te "obrobione" i te "surowe"? - ważne!
 • Kto wybiera zdjęcia do obróbki? 
 • Kto wybiera zdjęcia do fotoksiążki? 
 • Czy mamy jakikolwiek wpływ na długość, początek i koniec filmu?
 • Czy możemy sami wybrać muzykę do filmu?
Ciekawa informacja odnoście fotografa - sesję ślubną często można zamienić np. na sesję ciążową czy chrzciny. Jeśli nie podobają Wam się takie zdjęcia albo wiecie, że po ślubie nie będziecie już mogli patrzeć na suknię i garnitur, warto zastanowić się nad taką opcją. Zawsze przecież można spisać aneks do umowy ;)

Wydaje mi się, że wymieniłam najważniejsze rzeczy, które są nam potrzebne podczas samego wyboru zespołu/fotografa/kamerzysty. Szczegóły omawia się zawsze około miesiąc przed ślubem. O tym pewnie jeszcze napiszę :) 

A Wy jakie macie doświadczenia z wesel? Może jakiś zespół albo fotograf coś wywinął i warto przestrzec przed tym innych? 

5 komentarzy:

 1. Z pewnością gdy znajdę swoją drugą połówkę kiedyś i też będę planowała swój ślub, będą nurtowały mnie takie pytania - dla mnie wybór fotografa/kamerzysty jest bardzo ważny. Bo to on uwiecznia ten dzień! Chyba bym wybrała kogoś z polecenia, wypytałabym znajomych i rodzinę, czy znają kogoś, albo wybrałabym kogoś, kogo już znam i widziałam "w akcji" na innym weselu :)

  Pozdrawiam, Sylwia :)
  Dziękuję za odwiedziny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej nawet nie widzieć ich "w akcji" a zobaczyć efekt końcowy ich pracy i wtedy podjąć decyzję. Może się okazać, że w gadce wszystko super i się rozumiemy, a potem wychodzi zupełnie coś innego..

   Nie ma sprawy, często do Ciebie wpadam :)

   Usuń
 2. Haha, nawet zgrałyśmy się w czasie z postami!

  Ja byłam bardzo zadowolona ze wszystkich wyborów, ale na weselach, na których byłam nie było ciekawie :(
  Niestety, najczęściej zawala zespół.

  Będę obserwować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zespół to chyba najważniejsza ekipa na weselu, od nich wiele zależy.

   Bardzo mi miło :)

   Usuń
 3. Wrócę do tego na pewno kiedyś jeśli będę organizować wesele:) Bardzo dziękuje za komentarz u mnie. Pozdrawiam

  agentgirlblog.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń